Výchova dítěte končí v 6 letech



7.11.2018

 

Právě jsem skončil terapii s maminkou, která si stěžuje na své 15leté dítko, které ji neposlouchá.

Do 6 let vzniká většina vzorců chování.

Samozřejmě, o to dítě vůbec nešlo – šlo jen a jen o tu maminku, která ale původně hledala vinu někde jinde. Dítě jí jen hrálo danou situaci, která jí vadila. A to bylo dobře 😊, protože maminka měla krásnou šanci to tzv. vyřešit (zpracovat). Je to jako bolest – kdyby nás něco nebolelo, tak ani nevíme, že nám něco je. Proto i bolest je náš pomocník, který nám říká: člověče, zastav se a ohlédni se za tím, co se stalo, za svým životem.

Maminka už byla na 2. terapii, a tak již věděla, jak to u mě chodí. Začali jsme pracovat na tom, abychom odstranily programy, které jí 15leté dítě předvádí. Nejdříve program, který ji hrálo dítě »» aktuální program. Díky němu jsme se podívali do dětství »» zdrojový program. Terapii jsem tentokrát zvolil jako kombinaci dvou metod (moje intuice k volbě metod se ukázala jako správná). Díky jedné metodě rušení jsem si programy zapisoval na papír, a následně jsem je kontroloval, zda se nám je podařilo zpracovat.

A pak to začalo

3 hodiny utekly jako voda a maminka si zpracovala mnoho programů. Na závěr jsme terapii hodnotili a já ji zpětně ukazoval některé programy, které jsme řešili. Ukázal jsem jí papír s poznámkami.

Sama maminka odhalila to, co vlastně jako terapeut dělám – šel jsem do příčiny, do doby, kdy mamince bylo maximálně 6 let!

Zpracování v příčině

Dnes jsem cítil, že je dobré programy zpracovat přímo v příčinách. Co to znamená? Není to nic složitého – stačí si představit plevel na zahrádce. Když ho utrhnu jen na povrchu, tak za chvilku plevel znovu vyroste. Když ho ale vytrhnu poctivě i s celým kořínkem, tak už znovu nemůže vyrůst.

A všechny programy se staly nejpozději v 6 letech. Tedy plus minus, aby to bylo přesné. Přesná data si již nepamatujeme – máme v hlavě jen naše představy a s tím svázané pocity.

Porod

Stává se to celkem pravidelně, že nám nestačí doba 3 až 6 let, kdy máme nějaké informace či představy.

Jenže maminka se sama rozpovídala o svém porodu a já si v tu chvilku vzpomněl na velkého vědce z USA, který ale pochází z Česka – na prof. MUDr. Stanislava Grofa, DrSc., který ve svém celoživotním výzkumném díle zjistil, že většina traumat vzniká právě v době porodní.

A tak jsem s maminkou procházel její vlastní porod. Byla překvapena, kolik traumat si ve své hlavě nosí. Tedy správně – nosila. Všechny jsme je zpracovali. A také zkontrolovali.

Maximálně do 6 let

Maminka odešla a byla spokojená. Ostatně, přišla mi za hodinu SMS s textem:

Moc vám děkuji, dnes to byla perfektní terapie. Je mi moc krásně.

A tak jsem vzal papíry do ruky s tím, že jdou do skartovačky. Přelétl jsem je očima … a hned jsem si otevřel Word a rozepsal tento příspěvek.

A usmíval jsem se, jak jsem dnes dostal jasný důkaz, jak většina našich vzorců vzniká do 6 let. No jo, naše pubertální děti již nevychovávám! Ty už mají vzorce chování dávno vytvořeny.

Terapie

Když dělám terapie, postupuji podle jednoduchého schématu. Schéma jsem pro vás připravil ve formě obrázku:

Chci vědět, jak Pavel odstraňuje problémy …