On / Ona mě naštval / naštvala1.6.2018

Joooooo – tak to znám dost dobře: On mě totiž naštval (mužská verze: Ona mě naštvala). Často si to říkáme, když hledáme vinu, na koho svalíme to, že se cítíme mizerně. Většinou je záminkou maličkost, neřku-li hloupost. Tak jak to tedy je?

Osobní rozvoj Mi5M - kdo koho naštval? Čí je to problém?

Situace 1: On přijde z práce, tak trošku bez nálady. Otevře dveře a pozdraví, no tak na půl huby. Aha, něco se zřejmě stalo. Moje zvědavost je veliká a ptám se – co se stalo? Ale, naštval mě kolega v práci, odpovídá tak na půl pusy. No a čím; jsem zvědavá na detailnější informace. Kolega Jarek měl připravit podklady na schůzku a vykašlal se na to. Takže schůzka byla o ničem. To je strašný, jak si to mohl dovolit? To by naštvalo každého.

Situace 2: Miláčku, ptá se muž ženy, jaký film si pustíme? Mám tu krásný nový akční film, který mi doporučil Jirka. Ale já nechci akční film, mám tu film od Evy – je to o zamilované dvojci. Slaďák, říká naštvaně. No to zase bude večer, utrousí.

Dvě běžné situace, které si můžete upravit podle toho, co znáte z vlastní zkušenosti. A pak prohlásíme tu kouzelnou větu:

On mě naštval / Ona mě naštvala

Jenže zamyslete se nad tím – představte si tu vaši situaci ještě jednou. Může vás někdo naštvat?

Představte si tu situaci, jak jste si řekli, že vás on či ona naštval(a).

Čím vás naštval? Ve skutečnosti ten druhý měl jen jiný názor. Jednoduše má jinou aktuální potřebu, či se na věc dívá dle své aktuální situace.

O naštvání nerozhoduje postoj druhého, ale jen můj osobní postoj k dané situaci. Tzn., že jen já sám se mohu rozhodnout, zda se naštvu. Ano, děláme to tak, a často v tom vidíme určitou manipulaci, když chceme docílit toho, aby partner přijal náš názor. Přitom stačí docela málo – respektovat názor či situaci partnera či kolegu. Ano, obyčejný respekt k tomu, co si dotyčný přeje či jaký má postoj. Je to totiž jen jeho postoj.

Pokud se každý s vás chcete dívat na jiný film, pak není nic jednoduššího, než se každý dívat na ten svůj film. Ale to není jediná možnost – často máte možností více. Třeba se domluvit, že dnes si společně pustíme jeden film. A zítra si dáme druhý.

A jak to udělat, aby si chlap užil romantiku a žena akční film? Stačí si říct, že já si užiji film s mým milovaným partnerem – prostě se na to naladím. Kupodivu to funguje velmi dobře, žena se může podívat na akční film s mužem a muž se může podívat na pěkný romantický film.

Místo filmu si dosaďte cokoliv ...

Jak vidíte, o naštvání rozhoduje každý z nás osobně. Nikdo vás nemůže naštvat – o vašem naštvání si rozhodujete sami.

Co se stane, když se naštvete? Pokuste se to uvědomit, že jste se chtěli naštvat. A pak se svému partnerovi či kolegovi omluvte, že jste to jednoduše neustáli. Věřte, že to ocení!

Když si to uvědomíte či budete uvědomovat, časem se přestanete neštvávat – a hned máte život o něco jednodušší.

Přeji vám, ať se nemusíte nikdy naštvat 😊Stáhněte si zdarma můj eBook o tom, co dodržuji (snažím se dodržovat) ve svém životě … a velmi mi to pomáhá. Určitě to pomůže i vám.

Zdarma stáhněte právě teď

A jak se na to díváte vy?